Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Luumäki 380 | Kotkaniemi-foorumi kerää politiikan raskassarjalaisia Luumäelle ensi elokuussa – puhujina ovat muun muassa Matti Vanhanen, Heidi Hautala ja Eero Heinäluoma

Luumäen kunnan aloitteesta syntynyt Kotkaniemi-foorumi järjestetään Luumäellä ensi elokuussa.

Presidentti P.E. Svinhufvudin kotimuseolla pidettävässä seminaarissa puhuvat muun muassa poliitikot Matti Vanhanen, Heidi Hautala, Eero Heinäluoma sekä Ilta-Sanomien päätoimittaja Ulla Appelsin.

Tapahtuman teemana ja otsikkona on demokratian ja Suomen suvereniteetin turvaaminen nyt ja sata vuotta sitten.

Tapahtuma järjestetään ulkotiloissa Kotkaniemen puutarhassa 4. elokuuta. Vaikka tapahtuma on avoin, osallistujamäärää on jouduttu rajaamaan. Kaikki keskustelut on kuitenkin mahdollista nähdä striimattuina livelähetyksinä netistä.

Keskustelutilaisuus on osa Luumäen kunnan 380-vuotisjuhlavuoden ohjelmaa. Järjestäjinä toimivat Luumäen kunnan lisäksi Kotkaniemi-säätiö ja Etelä-Karjalan liitto. Foorumista on tarkoitus tulla vuotuinen tapahtuma.